Jak chronić konia przed owadami

Skuteczna ochrona konia przed owadami to niełatwe zadanie… Co możesz zrobić, aby pomóc koniowi w walce z uporczywymi owadami takimi jak moskity, muchy, komary, gzy, ślepaki i muchy krwiopijne.

Jak chronić konie przed owadami?

Jednym ze sposobów ochrony konia przed wszelkimi latającymi insektami jest ubranie go w derkę siatkową. By spełniała swoje zadanie, musi być przede wszystkim dobrze dopasowana do konia. A jednym z najważniejszych elementów derki siatkowej jest kaptur. Powinien być on na tyle długi i posiadać rzepy umożliwiające jego przymocowanie do kantara, by przy schylaniu się koń wciąż miał zasłoniętą szyję. Kolejnym istotnym elementem jest klapa pod brzuch, która ochroni tę wrażliwą część końskiego ciała przed insektami.  Derka powinna być gęsta, a jednocześnie przepuszczająca powietrze, oddychająca. Modele podstawowe bez klapy pod brzuch i kaptura sprawdzą się podczas spaceru, jednak na padoku mogą nie zapewnić wystarczającej ochrony przed ugryzieniami.

Pamiętać także należy o ochronie wrażliwych części końskiego pyska takich jak chrapy oczy czy uszy – ochronę zapewniają różnego rodzaju maski na cały pysk, frędzelki, klapki na chrapy i nauszniki. Dzięki tym akcesoriom, oczy, uszy i nos naszego podopiecznego nie będą narażone na kontakt z owadami, a on sam uniknie nieprzyjemności z tym związanych. Muchy gromadzące się w okolicach oczu i uszu mogą przenosić różne choroby, powodować infekcje tych części ciała i przykre łzawienie oczu, prowadzące w skrajnych przypadkach do rozwoju chorób oczu.

W walce z owadami dobrze jest także wspomagać się odpowiednimi preparatami najczęściej w formie aerozoli lub żeli. Na rynku dostępne są zarówno takie, które działają kontaktowo oddziałując na układ nerwowy owadów, jak i środki typowo odstraszające oparte na naturalnych składnikach. Najczęściej używanymi substancjami do odstraszania insektów są pyretryny, permetryny, butotlenek piperonalu, olejek geraniowy, DEET, olejek lawendowy.

Niestety nie ma złotego środka, który w 100% ochroni nasze zwierzę przed ugryzieniami. Warto mieć na wyposażeniu kilka preparatów, by w zależności od warunków i ilości występujących owadów, zastosować ten, który sprawdzi się najlepiej w danej okolicy i na koniu. Ważna jest także regularna aplikacja środka, zwłaszcza po kąpieli lub po deszczu. Niektóre preparaty działają nawet kilkanaście dni, jednak w rzeczywistości skuteczność tych preparatów może być znacznie krótsza i zależna od panujących warunków atmosferycznych. Przy aplikacji środków biobójczych należy pamiętać, by omijać wrażliwe okolice oczu i chrap. Jeżeli chcemy zabezpieczyć pysk konia, należy zrobić to w sposób ostrożny, nanosząc preparat na dłoń i rozsmarowując go na głowie konia.

Wzbogacenie diety koni w zioła (czystek czy czosnek) również jest w stanie uchronić konie przed inwazją owadów. Podawanie naturalnych dodatków paszowych powoduje, że końska skóra zaczyna wydzielać zapach, który odstrasza owady. Rośliny odstraszające muchy działają za sprawą wydzielanych zapachów i olejków eterycznych, których owady nie lubią. Bardzo często wywary czy wyciągi z tych roślin są składnikami gotowych preparatów na muchy, dostępnych w sklepach. Podawanie tego rodzaju preparatów, będzie miało działanie wspomagające, jednak nie będzie to sposób na 100% ochrony przed ukąszeniami owadów. Trzeba także pamiętać o zachowaniu przerw w czasie dawkowania preparatów naturalnych, a ilości i czas podawania suplementów należy zawsze skonsultować z weterynarzem.

Warto też rośliny odstraszające owady posadzić wokół stajni, aby odpędzały muchy i zdobiły nasze otoczenie. Wybór jest dość szeroki mogą to być – lawenda wąskolistna, pelargonia pachnąca, wawrzyn szlachetny (drzewo laurowe), mięta pieprzowa, bazylia pospolita, palczatka cytrynowa zwana też trawą cytrynową, goździk siny, wrotycz pospolity, kocimiętka, czeremcha, złocień dalmatyński czy tatarak. Inne zioła ogrodowe odstraszające m.in. kleszcze to: rozmaryn lekarski, szałwia, tymianek, geranium, melisa lekarska.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Zanim zaczniemy kupować derki, maski i preparaty na muchy najważniejszą rzeczą jest ograniczenie populacji niechcianych owadów w najbliższym otoczeniu koni – w stajniach, na ujeżdżalniach i padokach. Aby skutecznie pozbyć się much należy przede wszystkim wybrać odpowiedni środek lub preparat na muchy by je wytępić. Często wystarczają rozwiązania takie jak lep na muchy, czy pułapka wabiąca. Co jednak zrobić kiedy problem z muchami jest duży? W oborach, stajniach i innych pomieszczeniach inwentarskich znakomicie sprawdzają się opryski na muchy. Najczęściej są to preparaty w koncentratach przeznaczone do samodzielnego przygotowania roztworu. Środek przeciw muchom może być naniesiony na ściany przy pomocy opryskiwacza ciśnieniowego, lub pędzlem. Likwiduje muchy w zetknięciu z preparatem – muchy oblizując ścianę i dotykając jej odnóżami pobierają zabójczy dla nich środek owadobójczy i padają. Na rynku dostępne są również środki zadymiające o działaniu podobnych do oprysków.

A jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy aktywnie zwalczać much, kolejnym sposobem na nie jest ich odławianie. Pomogą przy tym mocne lepy na muchy oraz różne pułapki wabiące. Dzięki temu możemy oddać się swoim dotychczasowym czynnościom, a muchy same wpadają w zastawione przez Ciebie sidła.

Najskuteczniejsi będziemy w walce z niechcianymi insektami, gdy połączymy wszystkie powyższe metody przeprowadzając zmasowany atak na muchy, komary i kleszcze.

https://www.twojkon.pl/kategoria/dla-konia/kosmetyki-i-preparaty/odstraszajace-owady/

https://www.twojkon.pl/kategoria/dla-konia/nauszniki-maski/

https://www.twojkon.pl/kategoria/dla-konia/derki/derki-padokowe/